İŞ YERİMDE MUTSUZUM!!

Yapılan araştırmalara göre insanların iş yaşımındaki mutlulukları giderek düşüyor. İşini sevmeyen, iş değiştirmek isteyen ancak bunu yapamayan, bu nedenle gittikçe işinden daha çok rahatsız olan, mutsuz çalışanlar görülüyor. Pek çok kişi maddi kaygılar olmasa, şu an yaptıkları işi yapmayacaklarını belirtiyor.

isYerindeMutsuzum.jpg

Peki neden? Nedenler arasında iş garantisinin olmaması ve gelecek kaygısı gösteriliyor. İşsizlik oranları ortadayken, çalışanlar sürekli işten çıkarılırken, insanların kendi işlerini kaybetme ihtimali mutsuzluğu arttırıyor. Bir diğer neden, kişiye göre iş ortamlarının rahatsız ediciliği. Bunun içine iş arkadaşı ve yöneticilerin olumsuz tavırları, küçük görülme, fazla iş yükü, belirsiz çalışma saatleri giriyor; insanlar bu durumları iş yerindeki mutsuzluklarının nedeni olarak gösteriyor. Ayrıca iş yerinde yeterli ve kaliteli sosyal ilişkiler geliştirememek de mutsuzluğu tetikleyebiliyor: kurum kültürünün ve sosyal ortamın yerleşmediği işlerde yalnızlık, ait olmama gibi duygular baskın olabiliyor.

Şayet kişi işinden ayrılamıyor ve farklı bir işe, farklı bir ortama geçme imkanı bulamıyorsa, o zaman işinden daha fazla keyif almak ve rahatsızlık düzeyini azaltmak için bir takım girişimlerde bulunması, yaşam kalitesini arttırmak için önemli olacaktır. Çünkü günün en büyük kısmının geçirildiği iş yaşamındaki rahatsızlık, kişisel ve sosyal yaşamı da yakından etkilemektedir.

Ne yapılabilir?

Öğrenmeye çalışın: Gün içinde sizi geliştirmeyen bir işte çalıştığınızı düşünseniz bile, yaptığınız herhangi bir iş veya görevden mutlaka yeni bir şey öğrenmeye odaklanın. Öğrenme ve yenilikler mutluluğu arttırır, yaşamdan daha fazla doyum almaya yardımcı olur. Örneğin size zaman kazandıracak yeni bir yöntem, bir işi daha çabuk yapmanızı sağlayacak bir teknik, bir sonraki görevde kullanabileceğiniz pratik bir yaklaşım, grup içinde hakkında konuşup tartışmaya katılmanıza yardımcı olacak bir bilgi öğrenmek ve uygulamak sizi hem motive edecek, hem ilginizi arttıracak, hem gelişiminizi destekleyecektir.

Değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın: Çaresizlik moduna girmek ve hiç bir şey üstünde kontrolünüzün olmadığını düşünmek, bir şeyleri değiştirmenizi engelleyecek, eyleme geçme şansınızı en aza indirecektir. Neleri etkileyebileceğimizi düşündüğümüzde ve bunlar için aktif olarak çabaladığımızda, durumu daha kötüye götürmek yerine, bazı şeylerde etkimiz olduğunu görür ve olumlu değişikliklerle yaptığımız işten daha fazla keyif alabiliriz.

İşinizin sevdiğiniz yönlerini bulmaya çalışın: İşte kendinizi her ne kadar mutsuz hissetseniz de, yapılan araştırmalar herkesin işinde mutlu olduğu ve keyif aldığı bir şeylerin mutlaka bulunduğunu gösteriyor. Hangi işleri yapmayı sevdiğinize, kimlerle neleri paylaştığınızda keyif aldığınıza ve bunları arttırmak için ne yapmanız gerektiğine odaklanmayı deneyebilirsiniz.

Kendi mutsuzluğunuz için sorumluluk alın: Mutluluk dış faktörlerden etkilenebilse de, çoğunlukla kişiseldir. Olumsuz olaylara, rahatsız edici insanlara rağmen mutlu olmak mümkün. Mutluluğumuz, yaşadıklarımızı nasıl yorumladığımıza bağlı olarak değişir. Yapılan çalışmalar, koşullar ne olursa olsun içinde bulunulan durumdan ve yaşantılardan olumlu bir şeyler çıkarmanın, olaylara daha olumlu bakabilmenin, başkalarını suçlamak yerine duygularımızı kabul edip sorumluluk almanın mutluluğumuza katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Başkalarına faydalı olmaya çalışın: Yardım etmek, öğretmek, paylaşmak mutluluğu arttıran faktörlerdir. İş yaşamında da sizin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanacak, danışmanlığınıza ihtiyaç duyacak, yol gösterilmeyi bekleyen birileri mutlaka vardır. Sizden doğrudan bir istekte bulunulmasa da gözlemkerinize dayanarak kimin neye ihtiyaç duyduğunu anlayabilir, küçük de olsa bazı konularda iş arkadaşlarınızın işlerini kolaylaştıracak yardımda bulunabilir, böylece yaptığınız işten de daha fazla keyif alabilirsiniz.

www.kortopsikoloji.com dan alınmıştır.

Başa Dön