PÜF NOKTALARI

Taze Balık Balık alırken; parmakla bastığınızda iz kalmıyor, kaslar hemen düzeliyorsa, gözleri parlak ve lekesiz, solungaç kısımları kırmızı ise,balık tazedir. Bayat balık ayrıca, kokusuyla kendini ele verir.

Sert Krema Pasta ve kekler için kullandığınız kremanın daha sert olmasını istiyorsanız, hem çırpacağınız kaseyi hem kremayı hem de çırpıcınızı birkaç dakika buzlukta bekletin

 İstenmeyen Kokular Ellerinizdeki soğan, sarımsak gibi istenmeyen kokuları çıkarmak için elinizi yıkarken sirke ve limon suyuyla yıkayın metal bir cisme (çatal, kaşık ...) sürterek yıkayın.

Donmuş Balık Donmuş balığınızı pişirmek istediğinizde eritme işlemini sütün içinde yapın. Süt,hem don tadını alır hem de balığın daha lezzetli olmasını sağlar.

Kek YaparkenPasta, kek ve kurabiyelerinizin içine kattığınız fındık, ceviz, meyve parçacıkları ... vb.'nin dibe çökmesini istemiyorsanız malzemelerinizi una buladıktan sonra hamuruna ekleyin. Hepsinin eşit dağıldığını göreceksiniz.

Terbiyeli Yemek İçin Yemeğinize yapacağınız terbiyeyi, yemeğin kesilmesini önlemek için yemek biraz ılındıktan sonra yapın. Terbiyelediğiniz yemeği bir taşım kaynatırsanız yemeğiniz, kesilmeden ve tadı bozulmadan terbiyelenmiş olacaktır.

Kuru BakliyatKuru bakliyatlı bir yemek pişirecekseniz bir gece önceden bakliyatları ıslatın. Haşlarken ise tencereye bir tutam karbonat katın. Böylece bakliyat daha kolay pişecektir.

Pilav Isıtırken Yaptığınız pilavı tekrar ısıtırken su dolu bir tencere içine oturtarak ısıtın. (Benmari usulü) Böylece pilavınız ilk pişirdiğiniz zamanki tazeliğini koruyacak ve taneler birbirine yapışmayacaktır.

KızartmaKızartma yaparken ciğerleri bulayacağınız una bir kaşık karbonat koyarsanız ciğerin daha yumuşak kızarmasını sağlarsınız.

Krep Hamuru Hazırlayacağınız kreplerin daha yumuşak olmasını istiyorsanız krep hamurunu hazırlarken yumurtanın akı ile beyazını birbirinden ayırın. Yumurta sarısı ile diğer malzemeleri karıştırırken yumurta akını çırparak kar haline getirin ve azar azar diğer krep hamuru ile karıştırın. Kreplerinizin artık daha yumuşak ve lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Hamur İşiTatlı ya da tuzlu hamur işlerini yaparken hamurunuzu üzerini bezle örterek 30 dak. buzdolabında dinlendirmeye dikkat ediniz. Dinlenen hamurun daha iyi açıldığını ve daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Haşlama Yumurta Haşlanmış yumurtalarınızın çatlamasından şikayetçiyseniz, yumurtayı haşlarken üstüne suyuna bir tutam tuz atın. çatlamadan kaynadığını göreceksiniz.

Kızartma BalıkKızartacağınız balıkların çıtır çıtır olmasını istiyorsanız balıkları una bulamadan önce süte batırın. Daha kıtır olduklarını göreceksiniz.

Nar TavukFırında pişireceğiniz tavukların nar gibi kızarmasını istiyorsanız yağladıktan sonra üzerine biraz toz şekeri serpin.

Tereyağı EritirkenErittiğiniz tereyağın yanmasını önlemek için eritirken içine bir damla zeytinyağı koyun. Böylece tereyağınızı yanmaktan kurtarmış olursunuz.

MantarYemeklerinizde mantar kullanmak istediğinizde mantarları haşlamadan 10 dakika önce limonlu ve tuzlu suda bekletin. Mantarların renginin bozulmadığını ve daha lezzetli olduklarını göreceksiniz.

Pişen KekPişirdiğiniz keki kalıbından çıkartmakta zorlanıyorsanız, keki kalıba dökmeden önce kalıbınızı yağlı kağıt ile kaplayın. Böylece pişmiş keki kağıttan kolayca ayırıp çıkartabilirsiniz.

Pizza HamuruHazırladığınız pizza hamurunun daha yumuşak olmasını istiyorsanız hamuru hazırlarken sade un ile patates nişastasını yarı yarıya kullanın. 

çiçekler için Vazodaki çiceklerin uzun omurlu olmasi icin suyuna birkaç damla çamaşır suyu katılır.

Taze MantarMantarlarınızın buzdolabında taze kalmasını istiyorsanız kağıt torba içerisinde saklayın.

Tuz SaklamaTuz rutubetsiz yerde saklanmalıdır. Tuzluklarınızın içinde 15-20 adet pirinç bulundurursanız rutubeti alır.

Tuz Fazlaysaçorba ve sulu yemeklerinizi pişirirken eğer tuzu fazla ise içine birkaç tane dilimlenmiş patates atın. Yemek piştikten sonra patatesleri tencereden alın. Böylece yemeğinizin fazla tuzu patatesler tarafından alınmış olur.

Un SeçimiKullanacağınız un beyaz olmalı ve rutubetsiz yerde saklanmalıdır.

Tavuğun GüzeliTavuğun kalitesi göğüs etini dolgun ve sıkı olmasından anlaşılır. Tavuk tazeyse göğüs kemiğinin ucu esnek olur. Tavuğun derisinde oluşan mavi lekeler bozulma işaretidir.

Patates HaşlamaPatatesleri haşlarken suya 1 yemek kaşığı sirke koyarsanız hem patateslerinizi dağılmaktan kurtarırsınız hem de haşlandıktan sonra bile sarı renklerini muhafaza ederler.

Hzlı olgunlaşma Meyve ve sebzelerin daha hızlı olgunlaşmasını istiyorsanız, birkaç gün kahverengi bir kağıt torbada bekletin.

Beyaz Fileto Balık filetoların bembeyaz pişmesini istiyorsanız pişirmeden önce üzerine limon suyu serpin.

Yapışma Pirinç pişirirken tanelerin birbirine yapışmasını önlemek için suya birkaç damla limon suyu damlatın.

KızartmaDondurulmuş gıdaları kızartmak isterseniz ve gıdalar küçük parçalar halindeyse çözülmesini beklemeden kızartabilirsiniz.

Sos Beşamel sos hazırlarken tuzun sosunuzu kesmemesi için sos koyulaşıp kıvama geldikten sonra tuzunu ekleyin.

Vitaminli Sebzelerinizi haşlarken vitamin değerlerini kaybolmaması için suyu sebzelerin üzerine bir parmak çıkacak şekilde koyun. Taze fasulyenin kılçıklarını ise haşladıktan sonra keserseniz vitamin değerinin kaybolmasını önlerseniz.

Patates Kızartma Patates kızartırken fazla yağ çekmesini önlemek için kızartmadan önce süt dolu bir kapta bekletin. Patatesler kıtır kıtır olsun istiyorsanız ise una bulayarak kızartın ve tuzu kızarttıktan sonra serpin.

Taşmasın çorba pişirirken taşmasını önlemek için içine birkaç buz tanesi atın. çorbanızın taşmadan kaynadığını göreceksiniz.

Parlatıcı Suyunu sıktığınız limon kabuklarını atmayınız. çelik eşyaların, bıçakların parlatılmasında kullanabilirsiniz.

Kahve Türk kahvesinin nem aldığını farkederseniz, kahve dolu kavanozun içine 1-2 tane kesme şeker koyun.

Soğuk Buzdolabınız bozuldu, ya da artık boş yer yok. Temiz bir kovayı musluk suyu ile doldurun. içine bir çorba kaşığı sofra tuzu atın. şişeleri daldırın. Yeterince soğuyacaklardır.

Tuz zamanıKırmızı etli yemeğe,iyice piştikten sonra, beyaz etli yemeğe pişmesine yakın tuz koyarsanız yemekler daha lezzetli olur.

Uzun ömür Mumları kullanmadan önce iki saat derin dondurucuda bekletirseniz daha uzun ömürlü olurlar.

KaymakSüt kaynarken içine bir parca tuz atarsanız kaymak tutmasını önlemiş olursunuz.

Taşmasın Sütü kaynatacağınız tencerenin ağız kısmına sıvı yağ sü rerseniz sütün taşmasını önlemiş olursunuz.

Pırıl olsunKristalleri yıkadıktan sonra içine sirke ve tuz konmuş su ile durularsanız pırıl pırıl olurlar.

Küllük Sigara küllüklerini tuzla silerseniz pırıl pırıl olur.

Etiket çesitli eşyaların üstündeki etiket izini mobilya cilası sürüp kuru bezle silerek çıkarabilirsiniz.

Yumuşak Et Limon suyu etleri yumuşatır. Sert etler bile limon suyu ilave edilerek pişirilirse hem yumusak ve lezzetli olur, hem de çabuk pişer.

Küfe Karşı Ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusuna artan ekmeğinizi koyarken ufak bir kabın içine de tuz koymayı da ihmal etmeyin.

Sarı Beyaz Yumurtanın akı ve sarısının birbirine karışmaması için buzdolabından çıkarır çıkarmaz kırın.

Taşarsa Yemeğin taştığı yere hemen bolca tuz serpin. Ocak soğuyuncaya kadar öylece kalsın. Soğuduktan sonra kolayca temizlenir.

BozulmasınSalatayı erken yapmanız gerekirse bozulmaması için üzerine nemli bir bez örtün ve sosunu koymayın. Sofraya alırken sosunu ilave edin.

Lavabo Tuz lavaboların temizlenmesinde çok iyi yardımcıdır. Kötü kokuları giderdiği gibi bastırarak silince iyide temizler. 

Başa Dön